Az FDSZ-ELTE elnöke, Pálfia Zsolt osztotta meg a hírt egy sajtóközleményben, miszerint 2024. április 11-én (csütörtökön) reggel 8:30-kor az állami fenntartású felsőoktatási intézményeken működő szakszervezetek, az FDSZ-BME, az FDSZ-ELTE és a MZTSZ-LFZE képviselői hivatalosan is átadják követeléseiket tartalmazó nyílt levelüket a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviselőjének.

Az esemény előzménye, hogy 2024. március 20-án postázták dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárnak levelünket (https://shorturl.at/cBMZ7), melyben közel 3000 ELTE-s, BME-s és a Zeneakadémián dolgozó kollégánk nevében tárgyalási időpontot kértünk a fenntartónk képviselőjétől, hogy a nyílt levélben foglalt követeléseinkről egyeztessünk. A levelükre azonban nem érkezett válasz.

Az esemény tervezett menetrendje:

• 8:20-tól az esemény résztvevői gyülekeznek a helyszínen
  • 8:30-kor a szakszervezetek képviselői bejelentést tesznek a nyílt levélről, és ismertetik követeléseiket.
  • Ezt követően a nyílt levelet átadják a Minisztérium képviselőjének és kezdeményezzük a tárgyalást.
  • Az átadás és az esetleges tárgyalás után a szakszervezetek képviselői tájékoztatják a sajtó képviselőit a történtekről, és válaszolnak a sajtó kérdéseire.

A szakszervezetek követelései a fenntartó felé:

• a munkáltatói döntésen alapuló illetményelemek (pl.: a 2021–22-től bevezetett „15+15%”) beépítését az alapbérbe,
  • az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50%-os azonnali emelését minden munkakörben és beosztásban; az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát,
  • a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetését és a bértáblában való rögzítését; a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítását,
  • inflációkövető garantált éves emelést,
  • a doktori ösztöndíjak azonnali 100%-os emelését és hosszútávú értékállóságának biztosítását a garantált bérminimumhoz való igazítással.

Forrás: blikk.hu