Svájc tudatosan nehezíti EU-országok vállalatainak dolgát, amelyek szolgáltatások elvégzésére küldenek oda munkaerőt, panaszolta a német sajtó. A svájci hatóságok szerint nem kisebb a bürokrácia más országokban sem – de a jövendő új uniós szabályozás tovább csökkenti majd a versenyt ezen a területen – írja a Piac és Profit.

A németek különösen azt sérelmezik, hogy ha egy cég Svájcban szolgáltatást akar nyújtani, akkor a munkaerőt már nyolc nappal a kiküldetés előtt be kell jelenteni. Ugyanakkor a foglalkoztatást, különösen a munkaidő megtartását különösen szigorúan ellenőrzik és vétség esetén igen kemény büntetéseket szabnak ki – ráadásul néha kétszer is, mind a szakhatóság, mind az illetékes kanton.

Szintén svájci különlegesség, hogy a külföldi vállalkozónak jelentős összegű kauciót kell letennie. A hatóságok ezt azzal indokolják, hogy viták esetén a büntetést igen bonyolult külföldről behajtani. Egyébként senki nem vitatja, hogy a nyugat-európai országok – a kiküldött munkaerő jobb védelmére hivatkozva – védeni akarják piacukat az olcsóbb kelet-európai mesteremberektől, építőipari munkásoktől.

Francia kezdeményezésre, erős német, osztrák és Benelux-támogatással döntött tavaly ősszel az EU a munkaerő kiküldésével kapcsolatos rendszabályok szigorításáról. Az életbe még nem lépett irányelvek szerint a jövőben a kiküldöttnek nem csak ugyanazt a minimálbért kell majd fizetni, ami az adott országban érvényes, hanem ugyanannyit kell kapnia, mint az ottani munkavállalónak.

A franciák azt szerették volna, ha a kiküldetés időtartamát 12 hónapban maximálják, de végül ennek kétszerese lesz majd lehetséges. Az új rendszabályokat a tagországoknak három év alatt kell felvenniük jogrendjükbe, összesen négy éves átmeneti időszak áll majd rendelkezésre.

Forrás: Piac és Profit