Magyarország legnagyobb kisebbsége az egyszülős családok, akik az érzelmi terhek mellett gazdaságilag is nagyon kiszolgáltatottak. A félmilliárd forintból épülő egyszülős központ létrehozói kutatást készítettek arról, mik az egyedülálló szülők legnagyobb gondjai. A felmérés eredményét először a Pénzcentrum közli.

Magyarországon körülbelül 300 ezer egyszülős családdal lehet számolni, és több, mint félmillió gyermek él ilyen családban. Az elszegényedés egyik legnagyobb rizikófaktoraként említik nemzetgazdasági szinten, ha a szülő egyedül nevel gyermeket. A KSH decemberi jelentése szerint az egyszülős családokban az egy főre jutó éves nettó jövedelem az országos átlag kétharmadát sem érte el: évente átlagosan 732 550 forintból élnek. Ez a szám viszont csak egy átlag, amelybe beletartoznak a magas fizetéssel rendelkező, egyetlen gyermeket nevelők, ahogy a minimálbérből tengődő ötgyermekesek is.

Az érzelmi traumák mellett, amelyeket egy válás, vagy haláleset okoz, jelentős anyagi problémákkal is küzdenek ezek a családok:

az egyszülősök 47-48 százaléka szegénységben, vagy mélyszegénységben él.

Az viszont nagy probléma, hogy szinte semmilyen támogatás nem jár nekik csak azért, mert egyetlen keresőképes van a családban. Pusztán 1000-1500 forinttal kapnak magasabb családi pótlékot. Biztató kezdeményezések és intézkedések viszont már elindultak:

idén január elsejétől a bölcsődei felvételkor előnyt élveznek az egyszülősök.

Emellett a tavalyi év végén döntés született arról is, hogy félmilliárdos állami támogatásból egy egyszülős családokat támogató budapesti központot hoznak létre. Ennek megvalósítását a 2005 óta működő Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány bonyolítja. Az előkészületi munkák már javában tartanak, április 2-án pedig bemutatják, és el is indítják online szolgáltatásaikat - a központ egyébként várhatóan ősszel kezdi meg működését.

Ehhez kapcsolódóan egy kutatás is készült, amellyel szerették volna felmérni, hogy ezeknek a családoknak milyen jellegű segítségre van a legnagyobb szükségük, és melyek azok a problémák, amelyek a legnagyobb nehézséget okozzák a mindennapjaikban.

A felmérés eredményét elsőként a Pénzcentrum közli. Az online kérdőívet több mint ezer szülő töltötte ki. A megkérdezettek 48,5 százaléka teljes állásban dolgozik, 41,8 százalékuk pedig szellemi munkát végez (24,3 százalék fizikai dolgozó). A válaszadók 52,8 százaléka egy, 29,7 százaléka pedig két gyermeket nevel. A gyermeküket egyedül nevelő szülők 97,2 százaléka nő, 58,7 százalékuk pedig 35 és 44 év közötti. Iskolázottságukat tekintve 51,5 százalék középfokú, 40,4 százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezik, a 8 általánossal rendelkezők száma csak 8 százalék.

A felmérésben megkérdezték a szülőket arról, hogy melyek azok a leggyakoribb problémák, amelyekkel a mindennapok során küzdenek (több válaszadási lehetőség is volt).

A válaszok alapján az elszigetelődés, egyedüli felelősségvállalás, és lelki nehézségek a leggyakoribbak (64,4%), a második helyen az anyagi gondok állnak (60,6%), a harmadikon pedig a gyermekkel kapcsolatos ügyek (felügyelet, különóra, stb.) 48,8 százalékkal.

Az egyszülős központtól a legtöbben azt várják, hogy lobbizzanak az egyszülők jogaiért, elfogadásáért és kedvezményes lehetőségekért (59,8%). A másik két legfontosabb elvárásuk, hogy lelki problémáikkal és jogi kérdéseikkel tudjanak a központhoz fordulni. Viszont a közösségépítés és az elszigetelődés feloldása is jelentős igény a szülők részéről. Az alábbi táblázatban az látható, hogy a megkérdezett szülőknek milyen jellegű segítségre van a legnagyobb szükségük.

Segítségnyújtási lehetőségek sorrendje (1-5 skálán)

A lehetőségek

Pontszám

segítség krízishelyzetekben

4,69

nyári tábor, kedvezményes nyaralási lehetőség

4,55

jogi tanácsadás

4,53

pszichológiai tanácsadás

4,47

kereshető adatbázis szolgáltatásokra (pl. mesterember, bébiszitter, magántanár)

4,34

kereshető adatbázis egyszülős kapcsolatfelvételre, kölcsönös segítségnyújtásra

4,32

egyszülősök klubja, közösségi programok

4,19

információs csomagok különféle élethelyzetekre (pl. válás után)

4,07

legyél a mi nagyink! - egymást segítő generációk

4,04

pályaorientáció kamaszoknak

4,01

Forrás: Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány

A kutatás eredménye az alapítvány munkatársai számára is okozott meglepetést.

A kutatás kérdéseit a több mint egy évtizedes tapasztalatainkra alapoztuk, a válaszok nem, a fontossági sorrendek viszont nekünk is meglepetést okoztak. Azt például nem gondoltuk, hogy a közösség igénye ennyire erős a gyermekeiket egyedül nevelő szülőkben"

- mondta a Pénzcentrumnak Nagy Anna, az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány vezetője. Hozzátette, a kutatás eredményére való tekintettel a központ szolgáltatásait is alakítják. Tartalmilag nincs szükség változtatásra, viszont kiderült, hogy van, amire nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mint gondolták.

A központ online működése április 2-án jogi tanácsadással, pszichológussal való konzultálással, és mediációs lehetőséggel indul. Emellett nyáron, a központ megnyitása előtt már gyermektáborokat is fognak szervezni, ezzel segítve a szülőknek megoldani a szünet alatti gyermekfelügyeletet. Valamint olyan közösségi programokat is szerveznek, amelyek nem helyhez kötöttek, például közösségépítő kirándulást.

Forrás: Pénzcentrum