A XXI. század mintha újra felfedezné a munkát. Szaporodnak a munkát (bármit is jelentsen ez a fogalom) középpontba állító elemzések. A „jó munka” körülményeit, feltételrendszerét vizsgálja egy multidiszciplináris amerikai szakmai műhely, a Good Work Project. A jegyzet bemutatja a műhelyt, megalakulásának körülményeit, továbbá az egyik, magyarul már második alkalommal megjelent kötete ismertetése kapcsán fogalmaz meg gondolatokat.

Még a kilencvenes évek közepén történt, hogy három, részben különböző szakterületet művelő kutató, tanár találkozott a kaliforniai Progresszív Tanulmányok Magatartástudományi Központjában, ahol mindhárman saját könyvükön dolgoztak. Howard Gardner lényegében a gondolkodást kutatta, a különböző szakterületek alkotóit és vezetőit vizsgálta. A későbbiekben itthon is ismert és elismert Csíkszentmihályi Mihály leginkább a „flow” (áramlatélmény) lelkiállapotának leírásáról híres, melyben az egyéni képességek fejlesztése és a cselekvési lehetőségek felismerése jól kiegészíti egymást. A hegymászóktól a sebészekig különböző csoportokat vizsgált, különösen érdekli a kreativitás – Gardnerhez hasonlóan. William Damon pedig fejlődéslélektan-kutató, aki szociális és erkölcsi kérdésekre összpontosít. Fókusza az erkölcsi fejlődés, vizsgálta például a példamutató erkölcsi életet élő személyiségek életét.

A publikáció a Munkaügyi Szemle 2018/6. számában jelent meg, itt olvasható el.

Szakszervezetek.hu hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy első kézből értesülhessen a szakszervezetekkel kapcsolatos hírekről.