"Könnyű törvényeket hozni, nehéz irántuk szimpátiát gerjeszteni" írta Széchenyi másfél évszázada a ma is helytálló bölcsességet. A rossz törvények, döntések iránt nem csupán szimpátiát nem lehet kelteni, de végrehajtásuk - sokszor még megértésük - is lehetetlen. A jó kormányzás magas fokú művészet és tudomány, erős erkölcsi töltettel. A bürokrácia-csökkentés bármikor és bárhol előhúzható, a nép és a munkaadók éljeneznek. Így van ez a kormány 73 költségvetési intézményre kiterjedő ötletével is.

Az állam feladatainak racionális, szakmai alapú újragondolásával, az eredményesség, a hatékonyság, az átláthatóság és az elszámoltathatóság követelményeinek együttes érvényesítésével ma is lehet/ne jó döntéseket hozni. Hirtelen nekibuzdulásból, indulati alapon, az érdekelt felek nagyobbik részének kirekesztésével bölcs döntés biztosan nem hozható. A legjobb orvos is számít a beteg együttműködésére a gyógyulás érdekében. A lakosság széles körét ellátó nagy intézmények, vagy évszázados múlttal és nemzetközileg elismert tekintéllyel bíró intézmények megszüntetésének, vagy minisztériumba való beolvasztásának már a felvetése is elítélendő. Néhány "mamut minisztérium" már ma is működésképtelen. Ugyanakkor az elmúlt évtizedekben a kormányok létrehoztak olyan szervezeteket, amelyek ma már nem feltétlenül szükségesek. Az érintett intézmények vezetői, munkatársai és érdekképviseleteik számos ötlettel rendelkeznek. Súlyos bűnt követ el az, aki nem kéri ki a véleményüket!

Kiadó: Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége